Bruce Trail P.S. Staff

Table of Contents

Administration

Principal - Gail Grant

Vice Principal - Melissa Proctor

Vice Principal - Ken Shyminksky


Caretaking Staff

Day Staff

H. Williams

C. Lendvoy

Evening Staff

S. Green

S. Gunn

A. Gibson

Kindergarten Team

K1 L. Gilbert & S. Fatima

K2 C. Chlon & S. Monk

K3 A. Harper & S. Tate-Buckley

K4 L. Whitehouse & G. Aziz

K5 C.Ross-Stassiulis & M. Scarpino

K6 K. Silva & M. Kelly

K-7 D. Tennant & K. Parker

K-8 J. Fournier & C. Harris

K-9 J. Scott & S. Burdett

Primary Teams

Grade 1 Team

1-1 D. Smith & N. McKenzie

1-2 M. Barnes

1-3 L. Christie

1-4 K. Khan

1-5 A. Heilesen

1-6 C. Sams

1/2-1 J. Garrod Martin


Grade 2 Team

2-1 J. Bekar

2-2 K. Ollerenshaw

2-3 L. Dowdell

2/3-1 S. Dunsmore

Grade 3 Team

3-1 J. Drew

3-2 C. Watts

3-3 W. Addison Jones

3-4 C. Kane

3/4-1 B. Cosmo


Junior Teams

Grade 4 Team

4-1 C. Watson

4-2 C. Quayson

4-3 A. Tintor

4-4 C. Rigatti

Grade 5 Team

5-1 J. Duransky

5-2 D. Moskal

5-3 K. Grieco

5-4 R. Emes

5/6-1 M. Hammond

Grade 6 Team

6-1 Q. Carter

6-2 A. Riley

6-3 J. Taylor

6-4 E. Harris

6-5 C. Burns

Intermediate Teams

Grade 7 Team

7-1 S. Barry

7-2 K. Baker

7-3 K. Othen

7-4 L. Anderson

7-5 M. McIntyre

7-6 P. Henderson

Grade 8 Team

8-1 K. George

8-2 D. Shefold

8-3 S. Christopher

8-4 J. Embree Dickson

8-5 L. Bedard & C. McIntosh

Education Assistant Team (E.A.)

Roomana Saiyed

Brittany LeGree

Chrisine Cormier/ Muna Herzallah

Dianne Courvoisier

Jessica Da Silva

Joanne Plant

Kathryn Sinclair

Kim McGrail

Rachael Tate

Lucy Thomas

Lynda Bizi

Chelsea George

Rebecca Eden

Shelly Noel

Stephanie Kuchma

Tracey Hamilton

Special Education Resource Teacher Team (S.E.R.T.)

Julie Baikie

Sarah Filice

Trish Di Giacomo

Lindsay Smith

Tanya Taylor

Student Success Team

C. McIntosh

Physical Education Team

S. Feltz

E. McKenzie

J. Roos

French Team

Bernadette Butler-Tournadre

Cynthia Wieland

Ben Everitt

Nicole Biggar

English as a Learned Language Team (E.L.L)

Salva Khorrami Samuel

Bonnie Bellsmith

Erika Fellner-Stagg

Language Resource Teacher Team (L.R.T.)

Stephanie Cogswell

Planning Team

Stacy Beckett

Jen Roos

Lindsay Noto

Music Team

Tiffany Bowey

Michelle Fernandes

Library Services Team

Child and Youth Counselor Team (C.Y.C)

Elaine Johnstone